Flóra és fauna
A Palics és a Ludas tavak gazdag állati és növényi sokféleségben. A sekély tavakat nádasok, sós mocsarak és mezőgazdasági mezők veszik körül. A szabadkai homokkal, valamint a védett sztyeppékkel és heath-vidékekkel közösen számos állat- és növényfaj élőhelyét és alapját képezik.
Madarak
A Ludas-tó neve a magyar lúd szóból származik. Az elnevezése tükrözi a madárfajok sokféleségét, amelyekről a Ludas-tó ismert. Az elmúlt években több mint 230 fajot dokumentáltak a térségben. Ezek közé tartoznak számos natív mocsár és marci madarak, amelyek otthont találtak a vízparton, és a tavat körülvevő nádszalagok. Azonban a vízfelületek, valamint a tavak közepén található "madár-szigetek" is szolgálnak a vándorló madarak pihenőhelyként, és összegyűjtik az útjukat, ahol meg tudnak gyógyulni.
Hal
A két tóban 19 halfaj található. A tavakban a leggyakoribb halfajok az invazív talp, a tinktúra és a közös naphal. Gazdaságilag jelentős az ezüst ponty és a marmori ponty.
Kétéltűek és hüllők
Számos kétéltű használják tavasszal a nedves, elárasztott réteket és a tavat. A Szerbiában élő hüllõk egyharmada él a tavakban és a környékén. A kis kétéltűek és a hüllők fontos szerepet töltenek be az élelmiszerláncban, és így hozzájárulnak a madárfajok növekvő változatosságához.
Emlősök
Sok emlős esetében, mint a nyulak, a szarvasok vagy a vidra, a tavak, valamint a körülötte lévõ termékeny mezõk és rétek képezik a megélhetés alapját, és védõhelyeket és visszavonulást kínálnak, különösen a kis állatok számára. A tavak körül a legnagyobb, de nem szabadon élő emlősök két magyar sztyeppe szarvasmarha állomány. Ezek a renaturációs projekt részét képezik, amely megpróbálja egyensúlyba hozni az ökoszisztémát.
Növények
A vizes és homokos helyszín a tavak körül néhány ritka és részben védett növényfaj élőhelye. Különösen gyakoriak és fontosak a tavak ökológiai egyensúlyához olyan növények, amelyek a veszélyeztetett fajok vörös listáján szerepelnek. Ezek például a Potamogeton trichoides, a Silene multiflora és a Triglochin maritima.